JOGA TYBETAŃSKA KEKSEL

6-8 listopada w Warszawie Chaphur Rinpocze udzieli drogocennych nauk dt. jogi tybetańskiej keksel. Nauki te zostaną przekazane w Polsce po raz pierwszy. Jest to doskonała okazja zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.

Czym jest joga keksel i jakie są jej zalety?
Keksel zawiera w sobie wszystkie zasadniczne ruchy ciała pochodzące z nauk dzogczen oraz tantrycznych w tradycji bon. W tym także pozycje z linii tsa-lung oraz trul-khor. Chaphur Rinpocze podzielił je na trzy serie ze względu na stopień trudności.
Tradycja bon posiada mnóstwo leczniczych mantr o wielkiej mocy. Istnieją w niej nawet mantry związane ze specyficznymi miejscami w ciele. Ćwiczenia keksel używają tych leczniczych mantr w powiązaniu z ruchami ciała.
Zgodnie z naukami medycyny tybetańskiej nasze ciało składa się z pięciu elementów – ziemi, wody, ognia, wiatru i przestrzeni. Tych pięć elementów przejawia się w nas poprzez współzależność ciała, krwi, ciepła, oddechu oraz świadomości. Są one powiązane z pięcioma organami – wątrobą, nerkami, śledzioną, płucami i sercem. A tych pięć narządów jest z kolei powiązanych z pięcioma truciznami – przywiązaniem, zazdrością, ignorancją, dumą i gniewem.
Natomiast tych pięć trucizn można przekształcić w pięć mądrości – mądrość pustki, mądrość podobną zwierciadłu, mądrość równości, mądrość rozróżniającą oraz mądrość wszechspełniającą. Właśnie ta transformacja pięciu trucizn w pięć mądrości jest podstawą duchowej praktyki. Joga keksel jest pełną mocy metodą przekształcenia pięciu trucizn w pięć mądrości, a co za tym idzie, osiągnięcia oświecenia.
Linia przekazu tych nauk: mówi się, że nauki Tonpy Szenraba zawierają bogactwo porównywalne do złota i są głębokie jak ocean. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do nauk dzogczen, których esencjonalną częścią jest keksel. Ten cykl nauk pochodzi z nieprzerwanej ustnej linii przekazu Siang Siung Nyin Dziu.

W zamierzchłych czasach ci praktykujący bon, którzy poświęcali się jodze keksel, żyli długo i w dobrym zdrowiu oraz osiągali trwały spokój poprzez realizację natury umysłu. W nowoczesnych społeczeństwach, a zwłaszcza na Zachodzie, żyjemy w wielkim pędzie i w oparciu o nasze zdolności intelektualne. To skutkuje rozszczepieniem umysłu i ciała, co prowadzi do dalszej nierównowagi na poziomie emocjonalnym i fizycznym oraz problemów interpersonalnych w relacjach.
Chaphur Rinpocze wyraża głębokie przekonanie, iż joga keksel jest dobrym rozwiązaniem dla powyższych problemów. Jego pragnieniem jest takie wydobycie esencji tych nauk, by były jeszcze lepiej dostosowane do umysłów ludzi Zachodu.

Nauki będą się odbywać w godzinach 10.00-17.00. Pierwszego dnia, we środę 6 listopada, prosimy o wcześniejsze przybycie, aby wszyscy zdążyli się zarejestrować przed rozpoczęciem kursu.

Sugerowana darowizna:
early birds – do końca września: 300 PLN
do 15 października 330 PLN
od 16 pażdziernika 360 PLN
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!

Wpłaty na konto:
Fundacja Klasztoru Nangzhig
ul. Malmeda 5, 15-440 Białystok
nr konta: 92 2490 0005 0000 4530 2055 0883
tytułem: darowizna za kurs keksel

Prosimy o zabranie ze sobą maty do jogi i wygodnego stroju.
Info: www.chaphurfoundation.com
Magdalena Sapryk, 501555564 lub magda.sapryk@nangzhig.org